Ta stran uporablja piškotke (za prikaz videoposnetkov, zemljevidov in enostavno deljenje vsebine z drugimi).
Z nadaljevanjem ogleda te strani se strinjate z njihovo uporabo.
Z uporabo piškotkov se strinjam / želim več informacij / ne strinjam

 
logo JavnostPartnerjiMediji

Username: Password:

Projekcije širjenja COVID19 v Sloveniji

Napoved 2.7.2020

Število pozitivnih testov raste z eksponentno dinamiko (slika 1). Zaenkrat kaže (slika 2 in slika 3), da je eksponentna rast v Sloveniji predvsem posledica eksponentne rasti števila uvoženih okužb. To je tudi znak, da epidemiološka služba NIJZ širjenje okužb v Sloveniji zaekrat še obvladuje, je pa že na meji svojih zmogljivosti.

ÄŒe se bo trend novih okužb (podvojitev v 6 dneh) nadaljeval, lahko pričakujemo približno 30 novih okužb dnevno okoli 7.7. in 70 okoli 15.7. Število je lahko na kakšen dan zaradi statističnih fluktuacija tudi dosti večje. Z enako dinamiko se bo posledično povečevalo tudi število hospitaliziranih, bolnikov na intenzivni negi in umrlih. 

Efektivno reprodukcijsko število ocenjujemo na 2,2. Efektivno reprodukcijsko število ob prevladi dinamike uvoženih okužb predstavlja grobo oceno reprodukcijskega števila v sosednjih državah.

Pojasnila in podrobnosti

Uvod

Napoved obremenitev epidemiološke službe, Slika 1

Ali v Sloveniji še prevladujejo uvožene okužbe?, Slika 2, Slika 3

Uvod

V juniju smo v Sloveniji ponovno zaznali eksponentno rast števila pozitivnih testov na COVID-19. Pomemben del novih okužb se zgodi v tujini. Okužbe, ki jih takšni posamezniki »uvozijo« v Slovenijo, se potem v osebnih stikih širijo naprej med prebivalci Slovenije. Značilne skupine okuženih so tako lahko družine, sodelavci, sošolci ipd. »uvoženih« bolnikov. 

Obrambo proti širjenju tovrstnih okužb opravlja epidemiološka služba NIJZ. Njeni sodelavci ob pozitivnem testiranju posameznikov raziščejo njihove poti in stike v zadnjem tednu ali dveh. Cilj je poiskati vse posameznike, ki so bili v stiku z bolnikom, in jih napotiti v samoizolacijo oz. karanteno. Delovanje epidemiološke službe je z rastjo števila novih okužb vse bolj naporno. Ko bodo njihove zmožnosti presežene, se lahko v Sloveniji znajdemo v drugem valu epidemije.

 Osnovna cilja naših napovedi sta zato:

  • Napovedati obremenitve epidemiološke službe za teden ali dva naprej, in
  • Oceniti, ali v Sloveniji prevladuje vpliv uvoženih okužb;

Pri oceni, ali v Sloveniji prevladuje vpliv uvoženih okužb, si pomagamo tudi z dvema ocenama reprodukcijskega števila, ki predstavlja število ljudi, ki jih v povprečju okuži vsak izmed okuženih. Naši oceni v nadaljevanju sta v skladu z dvema glavnima viroma okužb (uvoz in širjenje v Sloveniji) definirani kot:

  • Reprodukcijsko število (R): število ljudi, ki jih v povprečju v Sloveniji okuži vsak okuženi (ne glede na to, ali je bil uvožen ali je bil okužen v Sloveniji)
  • Efektivno reprodukcijsko število: v tem primeru predpostavimo, da uvoženi in okuženi v Sloveniji sodijo v isto skupino (okuženih v Sloveniji).

Ob takšnih definicijah je efektivno reprodukcijsko število vedno večje ali kvečjemu enako (v primeru, da uvoženih ni več) reprodukcijskemu številu. Na osnovi efektivnega reprodukcijskega števila je mogoče oceniti trenutno dinamiko epidemije in napovedati njen razvoj.

Napoved obremenitev epidemiološke službe

Število pozitivnih testov raste z eksponentno dinamiko (slika 1). Zaenkrat kaže (več v nadaljevanju), da je eksponentna rast v Sloveniji posledica eksponentne rasti števila uvoženih okužb. To med drugim nakazuje tudi na eksponentno širjenje epidemije v vsaj eni od držav, iz katerih smo uvozili dosedanje okužbe.

ÄŒe se bo trend (podvojitev v 6 dneh) nadaljeval, lahko pričakujemo približno 30 novih okužb dnevno okoli 7.7. in 70 okoli 15.7. Število je lahko na kakšen dan zaradi statističnih fluktuacij tudi dosti večje. 

Slika 1:

Uvoz okužb je mogoče učinkovito nadzirati z zaostritvijo nadzora na mejah.

Ali v Sloveniji še prevladujejo uvožene okužbe?

Uvožene okužbe prevladujejo ves čas od začetka junija. To sklepamo na osnovi analize, ki jo povzemamo v nadaljevanju.

Na sliki 2 z logaritemsko skalo vidimo, da število uvoženih dnevnih pozitivnih testov (vijolična) in število vseh dnevnih pozitivnih testov (modra) v zadnjem obdobju naraščata približno eksponentno. Eksponentna rast se namreč v logaritemski skali odraža kot premica. Hkrati je tudi razmerje med obema številoma po 10.6.2020 približno konstantno (oz. počasi narašča).

Z drugimi besedami, naklona obeh krivulj (modra in vijolična) sta približno enaka. To je tudi znak, da dinamika pozitivnih testov sledi dinamiki uvoženih okužb, kar pomeni, da epidemiološka služba NIJZ širjenje okužb v Sloveniji zaekrat še učinkovito obvladuje.

Slika 2:

Oceni reprodukcijskega in efektivnega reprodukcijskega števila iz dnevnega števila pozitivnih testov sta prikazani na sliki 3. Efektivno reprodukcijsko število ob prevladi dinamike uvoženih okužb predstavlja grobo oceno reprodukcijskega števila v sosednjih državah. Reprodukcijsko število pa v obdobju naraščanja uvoženih okužb ocenjuje prenašanje bolezni v Sloveniji v zelo zgodnjih fazah, torej pred intervencijo epidemiološke službe.  

Zato sklepamo, da obe vrednosti precenita trenutno vrednost R v Sloveniji.  

Efektivno reprodukcijsko število ocenjujemo na 2,2.

Slika 3:

 

NOVICE
Pristop hitre Fourierjeve transformacije v modelu kristalne plastičnosti z gradientom deformacije: Regularizacija lokalizirane deformacije in velikostni učinek
Pristop hitre Fourierjeve transformacije v modelu kristalne plastičnosti z gradientom deformacije: Regularizacija lokalizirane deformacije in velikostni učinek Amirhossein Lame Jouybari, dr. Samir El Shawish in dr. Leon Cizel...
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih Dr. Samir El Shawish z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je ...
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5 Dr. Andrej Prošek z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je v reviji »Journal of Nuclear Engineering ...
Mihael Boštjan Končar prejemnik Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani
Mihael Boštjan Končar je za magistrsko raziskovalno delo prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Nagrajeno delo je pripra...
mobile view