Projekcije širjenja COVID-19 v Sloveniji
Datum: 3. 2. 2022
Epidemijo bomo ustavili in obvladovali ljudje s cepljenjem in samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej. Modelske projekcije ne morejo ustaviti epidemije, lahko pa nam pomagajo razumeti, kako naša ravnanja vplivajo na širjenje virusa.
Problematika epidemije
Poljudno predstavitev problematike epidemije in našega modela si lahko ogledate na: "Modeliranje epidemije COVID-19 v Sloveniji".
Analiza stanja
Epidemija je predvidoma že dosegla vrh petega vala in bo v naslednjih dneh začela vse hitreje upadati. Vrh v bolnišnicah bomo predvidoma dosegli čez približno en teden. Omikron vrha v enotah intenzivne terapije verjetno sploh ne bo. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno R=1,0.
Tedensko povprečje dnevno potrjenih okuženih oseb je 15.171 (Slike 1a, 1b in 1c).
Slika 1a
Slika 1b
Slika 1c
Število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let še vedno raste (Slika 2).
Slika 2
Zasedenost bolnišničnih kapacitet še narašča (Slika 3), medtem ko dnevni sprejem v bolnišnice že stagnira (Slika 7).
Slika 3 - Vključuje tudi rdeče cone
Na osnovi epidemiološkega modela, ki integralno upošteva razpoložljive podatke, ocenjujemo, da je reprodukcijsko število približno R=1,0.
Navajamo ocene sedemdnevnega povprečja reprodukcijskega števila R, ki so izračunane na osnovi***:
- števila vseh pozitivnih testov*: R_vsi=1,09 (Slika 4), in
- števila pozitivnih oseb, ki so se okužile v lokalnem okolju**: R_lokalni=1,09 (Slika 4).
Opombe:
* Uvožene okužbe so obravnavane, kot da bi nastale z lokalnim okuževanjem v Sloveniji. Poimenovano tudi efektivno reprodukcijsko število. Je dober kazalnik trenutne dinamike epidemije. To število se tipično podaja kot R, tudi pri mednarodnih primerjavah. Epidemija upada, ko je efektivni R manjši od 1.
** To je tisti pravi R, torej število oseb, ki jih v povprečju okuži posamezni okuženi v Sloveniji. Za upadanje epidemije ne zadošča, da je lokalni R manjši od 1, ker okužbe tudi uvažamo.
*** Ob spremembi režima testiranja ali spremembi trenda so v prehodnem obdobju ocene precenjene oz. podcenjene.
Velja opozoriti, da širitev virusa v populaciji opazujemo s približno enotedenskim zamikom, kar predstavlja dobo od okužbe do rezultata testa.
Širitev virusa lahko za nazaj (več kot teden dni v preteklost) ocenjujemo tudi na podlagi*:
- bolnišničnih obravnav: R_hosp=1,03 in
- obravnav v enotah intenzivne terapije: R_EIT=1,02.
Opomba:
* Ocena je zaradi hkratnega širjenja različic delta in omikron, ki imata bistveno različno dinamiko okuževanja in resnost povzročene bolezni, v prehodnem obdobju močno podcenjena.
Negotovost teh poenostavljenih specifičnih ocen R, ki služijo kot dodaten vpogled v dogajanja, je velika.
Slika 4
Hitrost prekuževanja je približno 210 tisoč okuženih* na teden oz. 10 % prebivalstva na teden. Trenutno je kužen* približno vsak 10. prebivalec. Hitrost cepljenja je približno 1 tisoč prvih odmerkov** na teden oz. 0,05 % prebivalstva na teden.
Opombe:
* Predpostavili smo, da je okuženih 2x toliko kot potrjenih primerov in da je trajanje kužnosti 7 dni.
** Kdor prejme prvi odmerek, bo predvidoma tudi polno cepljen.
Prognoza razvoja epidemije
V oceni pozitivnih testov (Slike 1a, 1b in 1c), bolnišničnih obravnav (Slike 7, 8a, 8b, 9a, 9b in 11) in števila umrlih oseb (Slike10a, 10b in 11) smo predpostavili, da je reprodukcijsko število R=1,0 (trenutna ocena za en teden nazaj).
Za bolnišnične obravnave in število umrlih oseb predstavljamo tudi scenarije za sledeče vrednosti reprodukcijskega števila: R -10 %, R -5 %, R +5 % in R +10 % (Slike 8a, 8b, 9a, 9b, 10a, 10b in 11). Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.
Slika 7 - Vključuje tudi rdeče cone
Slika 8a - Vključuje tudi rdeče cone
Slika 8b - Vključuje tudi rdeče cone
Slika 9a
Slika 9b
Slika 10a
Slika 10b
Slika 11 - Vključuje tudi rdeče cone
Delež različice omikron, ki je zdaj že skoraj 100 %, je hitro naraščal zaradi izogibanja imunskemu sistemu in še večje kužnosti od različice delta (Slika 12*).
Opomba:
* Predstavljen je delež različic v vzorcih, ki odražajo okuževanje pred približno enim tednom, kolikor je tipičen časovni zamik od okužbe do pozitivnega testa.
Slika 12
Ocenjeni datumi izpolnjevanja kriterijev ECDC
14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 9.159 (Sliki 1a in 1b). Glede na kriterije ECDC smo v temno rdeči fazi. Dokler epidemija ne bo začela upadati, ne bomo podajali napovedi za prehod v rdečo fazo, saj so negotovosti prevelike.
Faza |
14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev / datum |
Zelena |
<75 / 9. 8. 2021
|
Oranžna |
>75 / 10. 8. 2021 |
Rdeča |
>200 / 27. 8. 2021
|
Temno rdeča |
>500 / 14. 9. 2021 |
Zahvala
Podatke pridobivamo od COVID-19 Sledilnika in se najlepše zahvaljujemo. Zahvaljujemo se tudi Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje za številne podakte, Nacionalnemu inštitutu za biologijo za podatke o koncentraciji virusa v odplakah ter Nacionalnemu laboratoriju za zdravje, okolje in hrano za podatke o različicah virusa.
Stran ureja: Matjaž Leskovar