logo JavnostPartnerjiMediji

Username: Password:

Projekcije širjenja COVID-19 v Sloveniji

Datum: 18. 6. 2021

Epidemijo bomo ustavili in obvladovali ljudje s samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej. Modelske projekcije ne morejo ustaviti epidemije, lahko pa nam pomagajo razumeti, kako naša ravnanja vplivajo na širjenje virusa.

Problematika epidemije

Poljudno predstavitev problematike epidemije in našega modela si lahko ogledate na: "Modeliranje epidemije COVID-19 v Sloveniji".

Analiza stanja

Epidemija lepo upada. Po kriterijih ECDC smo v oranžni fazi, v zeleno pa bomo predvidoma prešli že v nedeljo, ker so se spremenili kriteriji. Reprodukcijsko število R je v zadnjem obdobju strmoglavljalo, predvidoma zaradi prehajanja v toplejši letni čas in počitniško obdobje, uvajanja aktivnega sledenja stikov ter cepljenja. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno R=0,53 (glej razlago nižje). Da bi preprečili možnost naraščanja bolj kužnih različic virusa (indijska / delta /  B.1.617.2, ...), mora R ostati pod 0,6 (predpostavili smo, da je delta različica 64 % bolj kužna od dominantne alfa različice: 0,6 * 1,64 = <1), kar nam bo z dovolj hitrim cepljenjem predvidoma uspevalo, upajmo da tudi jeseni in pozimi.

Tedensko povprečje dnevno potrjenih oseb je 92 (Sliki 1a in 1b). Ker je manjše od 300, lahko epidemiologi učinkovito spremljajo stike in nam tako pomagajo še dodatno in hitreje zmanjšati število okuženih oseb v populaciji.

Slika 1a

Slika 1b

Število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let stagnira (Slika 2).

Slika 2

Zasedenost bolnišničnih kapacitet upada (Slika 3).

Slika 3

Na osnovi epidemiološkega modela, ki integralno upošteva razpoložljive podatke, ocenjujemo, da smo uspeli reprodukcijsko število spustiti na približno R=0,53.

Navajamo ocene sedemdnevnega povprečja reprodukcijskega števila R v različnih delih populacije, ki so izračunane na osnovi***:

  • števila vseh pozitivnih testov*: R_vsi=0,48 (Slika 4), in
  • števila pozitivnih oseb, ki so se okužile v lokalnem okolju**: R_lokalni=0,47 (Slika 4).

Opombe:
* Uvožene okužbe so obravnavane, kot da bi nastale z lokalnim okuževanjem v Sloveniji.
** To je tisti pravi R, torej število oseb, ki jih v povprečju okuži posamezni okuženi v Sloveniji.
*** Ob spremembi režima testiranja ali spremembi trenda so v prehodnem obdobju ocene precenjene oz. podcenjene.

Velja opozoriti, da širitev virusa v populaciji opazujemo s približno enotedenskim zamikom, kar predstavlja dobo od okužbe do rezultata testa.

Širitev virusa lahko za nazaj (več kot teden dni v preteklost) ocenjujemo tudi na podlagi:

  • bolnišničnih obravnav: R_hosp=0,56 in
  • obravnav v enotah intenzivne terapije: R_EIT=1,08.

Negotovost teh poenostavljenih specifičnih ocen R, ki služijo kot dodaten vpogled v dogajanja, je velika.

Slika 4

Prisotnost SARS-CoV-2 v odpadni vodi slovenskih čistilnih naprav upada (Sliki 6a in 6b).

Slika 6a

Slika 6b

Ocenjeni deleži okuženih in kužnih so sledeči:

V prvem valu se je okužil približno vsak stoti prebivalec (ocena: 12x toliko kot potrjenih primerov v prvem valu). Na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnih približno 0,2 % prebivalstva, kar pomeni približno vsak 500. prebivalec.

V drugem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva (ocena: 3,5x toliko kot potrjenih primerov v drugem valu). Trenutno je delež kužnih približno 0,15 % prebivalstva oz. približno vsak 700. prebivalec.

Prognoza razvoja epidemije

V oceni pozitivnih testov (Sliki 1a in 1b), bolnišničnih obravnav (Slike 7, 8a, 8b, 9a, 9b in 11) in števila umrlih oseb (Slike10a, 10b in 11) smo predpostavili, da smo uspeli spustiti reprodukcijsko število na R=0,53 (trenutna ocena) in da se obnašanje ljudi ne bo spremenilo. Upoštevali smo vpliv prekuževanja in cepljenja po starostnih skupinah ter nove različice virusa. Vpliva morebitnega novega sproščanja ukrepov in počitnic na nadaljnji potek epidemije nismo upoštevali.

Za bolnišnične obravnave in število umrlih oseb predstavljamo tudi scenarije za sledeče vrednosti reprodukcijskega števila: R -20 %, R -10 %, R +10 % in R +20 % (Slike 8a, 8b, 9a, 9b, 10a, 10b in 11). Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.

Slika 7

Slika 8a

Slika 8b

Slika 9a

Slika 9b

Slika 10a

Slika 10b

Slika 11

Delež angleške alfa različice virusa, ki je zdaj dominantna, je naraščal zaradi večje kužnosti od običajne različice (Slika 12*).

 Opomba:
* Upoštevali smo enotedenski zamik od okužbe do pozitivnega testa.

Slika 12

Ocenjeni datumi izpolnjevanja kriterijev semaforja EU

14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je 90 (Sliki 1a in 1b). Glede na kriterije ECDC smo v oranžni fazi. Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko v zeleno fazo prešli že v nedeljo, ker so se spremenili kriteriji (ECDC pri izračunu deleža pozitivnih testov upošteva tudi HAT). Uporabili smo enake predpostavke kot v prognozi razvoja epidemije.

 Faza  14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev / datum
 Rdeča  >150 / 10. 6. 2021
 Oranžna  <150 / 11. 6. 2021
 Zelena  <75 (delež pozitivnih <1 %) / v nedeljo (20. 6. 2021)

Zahvala

Podatke pridobivamo od COVID-19 Sledilnika in se najlepše zahvaljujemo. Zahvaljujemo se tudi Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje za številne podakte, Nacionalnemu inštitutu za biologijo za podatke o koncentraciji virusa v odplakah ter Nacionalnemu laboratoriju za zdravje, okolje in hrano za podatke o različicah virusa.

Več vsebin

Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije ter Primerjavo epidemije in jedrskega reaktorja.

NOVICE
Pristop hitre Fourierjeve transformacije v modelu kristalne plastičnosti z gradientom deformacije: Regularizacija lokalizirane deformacije in velikostni učinek
Pristop hitre Fourierjeve transformacije v modelu kristalne plastičnosti z gradientom deformacije: Regularizacija lokalizirane deformacije in velikostni učinek Amirhossein Lame Jouybari, dr. Samir El Shawish in dr. Leon Cizel...
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih Dr. Samir El Shawish z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je ...
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5 Dr. Andrej Prošek z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je v reviji »Journal of Nuclear Engineering ...
Mihael Boštjan Končar prejemnik Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani
Mihael Boštjan Končar je za magistrsko raziskovalno delo prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Nagrajeno delo je pripra...
mobile view