Projekcije širjenja COVID-19 v Sloveniji
Napoved 17.11.2020
Epidemijo bomo ustavili in obvladali ljudje s samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej. Modeli in napovedi epidemije ne morejo ustaviti. Lahko pa nam pomagajo razumeti, kako naša ravnanja vplivajo na širjenje virusa.
Uvod
Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.
Podatke pridobivamo od COVID-19 Sledilnika in se jim najlepše zahvaljujemo. Brez teh obsežnih kvalitetnih podatkov, ki jih vsakodnevno pretočimo v svoj model, se ne bi dalo napovedati nič pametnega, tako pa so naše napovedi izredno točne (z ozirom na področje napovedovanja razvoja epidemije). NIB se najlepše zahvaljujemo za podatke o koncentraciji virusa v odplakah, ki so trenutno najhitrejši indikator razvoja epidemije.
Analiza stanja
Na osnovi celostne slike, števila hospitaliziranih, števila pozitivnih testov ter prekuževanja ocenjujemo, da je reprodukcijsko število trenutno približno R=1,0, kar pomeni, da se virus širi z nespremenjeno hitrostjo in da epidemija ne upada (slika 1, slika 2c, slika 2d). So pa rezultati nejasni, saj se na osnovi števila hospitaliziranih nakazuje, da epidemija počasi upada, medtem ko se na osnovi števila pozitivnih testov nakazuje, da epidemija počasi raste. Število dnevnih pozitivnih testov v združeni starostni kategoriji 65+ in v preostali Sloveniji brez DSO-jev upada, kar je dobra novica, žal pa raste v starostni kategoriji 85+ in v DSO-jih, kar ni dobro (slika 1b). V bolnicah bo vrh predvidoma dosežen konec novembra, ko se pričakuje približno 1300 hospitaliziranih, od tega 230 na intenzivnih oddelkih (slika 2, slika 2b). Epidemija se bo nato predvidoma začela umirjati zaradi ostrejših ukrepov (v napovedi še ni upoštevano) in prekuževanja (v napovedi že upoštevano). Podajamo tudi R, ocenjen na osnovi podatkov pozitivnih testov za nazaj, kjer je pri interpretaciji rezultatov treba upoštevati, da je ob vsaki spremembi režima testiranja podana vrednost R v prehodnem obdobju popačena (slika 3).
Trenutno imamo v povprečju približno 1450 pozitivnih testov dnevno (slika 1). Epidemiologi bodo lahko spremljali stike, ko bo število pozitivnih testov padlo pod 100 na dan. To stanje lahko dosežemo šele po približno 3,9 razpolovnih časih (1450, 725, 363, 181, 91), ko bo epidemija začela upadati. Razpolovni čas je odvisen od tega, koliko bomo uspeli spustiti R z našim obnašanjem. ÄŒe ga bomo uspeli spustiti na R=0,7, bo razpolovni čas približno dva tedna, pri R=0,5 pa približno en teden. Štiri razpolovne dobe pri R=0,7, torej 4x dva tedna, je približno dva meseca, pri R=0,5 pa je to približno en mesec (4x en teden).
Ocenjen delež okuženih in kužnih je sledeč:
V prvem valu se je okužilo približno 1% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec (ocena: 12x toliko kot potrjeno okuženih v prvem valu). Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 300. prebivalec. V drugem valu se je do zdaj okužilo približno 10% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 10. prebivalec (ocena: 4x toliko kot potrjeno okuženih v drugem valu). Trenutno je delež kužnih približno 4,5% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 22. prebivalec. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno 11% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 9. prebivalec.
Napoved razvoja epidemije
Kot vedno smo prvi del napovedi preverjali s tem, kar že imamo v »čakalnici« (znano število pozitivnih testov v zadnjem obdobju po starostnih kategorijah, ki se bodo z določenim časovnim zamikom in deležem pojavili v bolnicah, na intenzivni in umrli), kjer imamo: hospitalizirani 1309, intenzivna 219, umrli +397 (včeraj hospitalizirani 1156, intenzivna 219, umrli +388). Negotovosti teh ocen, še posebej zasedenosti bolnic, so velike.
V napovedi za bolnice (slika 2, slika 2b, slika 2c, slika 2d) smo predpostavili, da so ukrepi (z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje) z 26.10. ob upoštevanju trenutne prekuženosti spustili R na 1,0 (trenutna ocena). Predstavljen je tudi scenarij za primer, da ukrepi z 26.10. primejo (takrat R=0,9), in scenarij, da zadnji sprejeti ukrepi ne bi prijeli (takrat R=1,5, enako kot prej). Negotovost napovedi je v tem obdobju prijemanja ukrepov zelo velika. Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.
Slika 1:
Slika 1b:
Slika 2: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje.
Slika 2b: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje.
Slika 2c:
Slika 2d:
Slika 3: V prehodnem obdobju spremembe režima testiranja je tako izračunana vrednost R popačena, kar je potrebno upoštevati pri interpretaciji rezultatov.
Slika 4: Stanje 14.10.2020, novejši podatki niso na razpolago.
Slika 5: Pri interpretaciji je potrebno upoštevati spremembe režima testiranja.
Slika 6: Podatki za zadnji teden še niso končni. Spremenil se je režim testiranja.