Ta stran uporablja piškotke (za prikaz videoposnetkov, zemljevidov in enostavno deljenje vsebine z drugimi).
Z nadaljevanjem ogleda te strani se strinjate z njihovo uporabo.
Z uporabo piškotkov se strinjam / želim več informacij / ne strinjam

 
logo JavnostPartnerjiMediji

Username: Password:

Projekcije širjenja COVID-19 v Sloveniji

Napoved 22.10.2020

Misel meseca: Slovenci smo športni fenomen, bodimo to tudi pri Covidu in pokažimo svetu, da znamo stopiti skupaj ter virus premagati in biti tudi pri tem najboljši.

Uvod

Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.

Podatke pridobivamo od COVID-19 Sledilnika in se jim najlepše zahvaljujemo. Brez teh obsežnih kvalitetnih podatkov, ki jih vsakodnevno pretočimo v svoj model, se ne bi dalo napovedati nič pametnega, tako pa so naše napovedi izredno točne (z ozirom na področje napovedovanja razvoja epidemije).

Analiza stanja

Ocenjeno reprodukcijsko število R je 2,20 (podvojitveni čas dnevnih pozitivnih testov 6,2 dni ob 4 uvoženih/dan) in je spet naraslo, kar je zelo slabo. Virus je prvi obrambni zid ukrepov z 9.10. prebil, kot da ga ne bi bilo, ali pa mu je kdo pri tem pomagal in odprl vrata. K sreči smo z ukrepi 16.10. že postavili novo obrambno linijo in s še ostrejšimi ukrepi 20.10. še eno. Upam, da bosta zdržali, kajti pritisk virusa je enormen, podvojitveni časi pa kratki, zato se bolnice vse hitreje polnijo. ÄŒe tudi ukrepi 20.10. ne bi prijeli, verjetno ne bo več popravnega izpita, zato prosim dosledno izvajajte vse ukrepe in pomagajte ukrotiti podivjani virus. Vpliv ukrepov 16.10. se naj bi začel poznati konec tedna, vpliv ukrepov 20.10. pa naslednji teden. Ukrepi s 16.10. bi se lahko nekoliko poznali že v petkovem številu dnevnih pozitivnih testov in bi se morali potem z vsakim dnem poznati vse bolj, sicer imamo PROBLEM. ÄŒe bo današnje dnevno število pozitivnih testov (število bo objavljeno jutri) manjše od 1780 bo R nekoliko padel, podvojitveni čas pa nekoliko narastel, sicer bo ravno obratno.

ÄŒe družba kot celota ne bomo uspeli bistveno zmanjšati širjenja Covida z odgovornim ravnanjem vseh, ne vidimo razloga, zakaj razvoj epidemije ne bi sledil predstavljenim neugodnim krivuljam. ÄŒe epidemije ne bomo uspeli sami pravočasno ustaviti, nas bo ustavila ona, kajti naraščajoče eksponentne funkcije se ne da premagati. Zato dosledno izvajajmo samozaščitne ukrepe, vsi in vedno. Epidemija bo začela pojenjati, če bo R manjši od 0,95 (ob 4 uvoženih/dan). ÄŒuvajte se, kajti verjetnost, da srečate kužno osebo, je velika. (slika 1, slika 3, slika 4, slika 5)

Ocenjeno sedemdnevno povprečje efektivnega reprodukcijskega števila je R_ef_7dni=2,20 (včeraj 2,19) s podvojitvenim časom dnevnih pozitivnih testov 6,2 dni (včeraj 6,2 dni). Ocenjeno sedemdnevno povprečje reprodukcijskega števila je R_7dni=2,20 (včeraj 2,18). Sedemdnevno povprečje uvoženih pozitivnih testov je približno 4 uvožene/dan (prejšnji teden isto). (slika 3, slika 4)

Ocenjen delež okuženih in kužnih je sledeč:
V prvem valu se je okužilo približno 1% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35% prebivalstva, par pomeni približno vsak 300. prebivalec. V drugem valu se je do zdaj okužilo približno 3% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 30. prebivalec. Trenutno je delež kužnih približno 2% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 50. prebivalec, in hitro raste. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno 4% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 25. prebivalec.

Napoved razvoja epidemije

Ob (optimistični) predpostavki, da ukrepi 16.10. polno primejo in zaustavijo širjenje epidemije (reprodukcijsko število pod 0,9), se nakazujejo naslednje maksimalne številke ob navedenih datumih:

  • 1337 dnevnih pozitivnih testov (z dnevno fluktuacijo do 2000) 22.10., potem počasen upad (včeraj 1289, 22.10.) (slika 1) (opomba: včasih smo podajali sedemdnevno povprečno vrednost, tako kot prikazujemo na grafu, zdaj pa pričakovano povprečno dnevno vrednost, ki je višja)
  • 673 hospitaliziranih 4.11., potem počasen upad (včeraj 668, 4.11.) (slika 2)
  • 175 na intenzivni negi 7.11., potem počasen upad (včeraj 179, 7.11) (slika 2)

Kriteriji za 3. paket rdečega seznama ukrepov v 2. valu bodo predvidoma preseženi ob sledečih datumih:

  • >360 hospitaliziranih: 23.10. (slika 2)
  • >60 na intenzivni: že preseženo 22.10. (slika 2)

V napovedi za pozitivne teste (slika 1) in bolnice (slika 2) smo predpostavili, da ukrepi (z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje) z 9.10. ne bodo uspeli zmanjšati R, da pa bodo ukrepi z 16.10. dovolj učinkoviti in bodo uspeli R spustiti na 0,9, do takrat pa bo epidemija sledila trenutni dinamiki z R=2,19 (pri tej vrednosti dobimo najboljše ujemanje s podatki) in 4 uvoženimi/dan. V tem primeru bo število dnevnih pozitivnih testov v prihodnjem obdobju fluktuiralo v območju od 300 do 2000 okoli trenutne povprečne vrednosti 1337, ki je 22.10. dosegla vrh (na sliki je zaradi sedemdnevnega povprečenja vrh že nekoliko prej) in bo nato začela padati. V prognozi za bolnice je predstavljen tudi scenarij za primer, da ukrepi z 16.10. ne bodo prijeli, da pa bodo prijeli ukrepi z 20.10. (po 20.10. R=0,9, do takrat R=2,19), in scenarij, da dosedanji sprejeti ukrepi ne bodo prijeli (po 20.10. še naprej R=2,19). Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.

Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago), ki jih tedensko objavlja NIJZ. S slike 6 je razvidno, da naraščajo vse kategorije razen "povezani z importiranimi". Vse kategorije razen "importirani" in "povezani z importiranimi" naraščajo še vedno vse hitreje (krivulje se krivijo v smeri navzgor), kar nakazuje, da imamo eksponentno rast, kar je slabo.

Slika 1: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje

Slika 2: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje

 Slika 3:

 Slika 4: (Stanje 14.10.2020, zaradi preseženih kapacitet epidemiološke službe novejši podatki niso na razpolago)

 Slika 5:

Slika 6: (Stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago)

 

NOVICE
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih Dr. Samir El Shawish z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je ...
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5 Dr. Andrej Prošek z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je v reviji »Journal of Nuclear Engineering ...
Mihael Boštjan Končar prejemnik Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani
Mihael Boštjan Končar je za magistrsko raziskovalno delo prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Nagrajeno delo je pripra...
mobile view