Ta stran uporablja piškotke (za prikaz videoposnetkov, zemljevidov in enostavno deljenje vsebine z drugimi).
Z nadaljevanjem ogleda te strani se strinjate z njihovo uporabo.
Z uporabo piškotkov se strinjam / želim več informacij / ne strinjam

 
logo JavnostPartnerjiMediji

Username: Password:

Projekcije širjenja COVID-19 v Sloveniji

Napoved 28.10.2020

Misel tedna: Pred nami je teden boja proti Covidu. Verjamem, da bomo zmagali, ker kadar je treba, znamo stopiti skupaj in sodelovati v skupno dobro.

Uvod

Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.

Podatke pridobivamo od COVID-19 Sledilnika in se jim najlepše zahvaljujemo. Brez teh obsežnih kvalitetnih podatkov, ki jih vsakodnevno pretočimo v svoj model, se ne bi dalo napovedati nič pametnega, tako pa so naše napovedi izredno točne (z ozirom na področje napovedovanja razvoja epidemije).

Analiza stanja

ÄŒakanje na odvzem brisa se vse bolj podaljšuje, vsi brisi niso vedno pregledani že isti dan in razmišlja se o spremembi režima testiranja, kjer bi testirali predvsem bolj obolele, tako kot v drugi fazi prvega vala. Zaradi vsega tega dnevno število pozitivnih testov do stabilizacije razmer ne bo več dober pokazatelj razvoja epidemije, posledično bo v tem prehodnem obdobju ocenjeno reprodukcijsko število podcenjeno, podvojitveni časi pa precenjeni. Na naše napovedi to ne bo imelo pomembnega vpliva, ker naš kompleksen model integralno upošteva vse razpoložljive podatke ter takšne anomalije ustrezno obravnava.

Ocenjeno reprodukcijsko število R je 2,09 (včeraj 2,17) in je opazno padlo, podvojitveni čas dnevnih pozitivnih testov pa 6,6 dni (včeraj 6,3 dni) in je opazno narastel, kar je dobra novica in nakazuje, da se je začel poznati vpliv ukrepov z 16.10. Je pa seveda možno, da je vso to le posledica vse daljšega čakanja na odvzem brisa in/ali spremembe režima testiranja in/ali visokega deleža pozitivnih, ki popači sliko. Upam, da bodo ti ukrepi v naslednjih dneh uspeli R čim bolj spustiti, da bodo imeli potem ukrepi z 20.10. lažje delo pri spuščanju R pod 1, kar je potrebno za obvladovanje epidemije. Zato se maksimalno potrudimo in dosledno izvajajmo vse ukrepe, ker je to trenutno edino orožje, ki ga imamo v boju proti širjenju virusa. ÄŒe bo današnje dnevno število pozitivnih testov (število bo objavljeno jutri) manjše od 3580 (ob nespremenjenem režimu testiranja) bo R nekoliko padel, podvojitveni čas pa nekoliko narastel, sicer bo ravno obratno. (slika 1, slika 3)

ÄŒe družba kot celota ne bomo uspeli bistveno zmanjšati širjenja Covida z odgovornim ravnanjem vseh, ne vidimo razloga, zakaj razvoj epidemije ne bi sledil predstavljenim neugodnim krivuljam. ÄŒe epidemije ne bomo uspeli sami pravočasno ustaviti, nas bo ustavila ona, kajti naraščajoče eksponentne funkcije se ne da premagati. Zato dosledno izvajajmo samozaščitne ukrepe, vsi in vedno. Epidemija bo začela pojenjati, če bo R manjši od 1. ÄŒuvajte se, kajti verjetnost, da srečate kužno osebo, je velika. (slika 1, slika 3)

Ocenjen delež okuženih in kužnih je sledeč:
V prvem valu se je okužilo približno 1% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 300. prebivalec. V drugem valu se je do zdaj okužilo približno 5,5% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 18. prebivalec. Trenutno je delež kužnih približno 3,5% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 29. prebivalec, in hitro raste. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno 6,5% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 15. prebivalec.

Napoved razvoja epidemije

Kot vedno smo prvi del napovedi preverjali s tem, kar že imamo v »čakalnici« (znano število pozitivnih testov v zadnjem obdobju po starostnih kategorijah, ki se bodo z določenim časovnim zamikom in deležem pojavili v bolnicah, na intenzivni in umrli), kjer imamo: hospitalizirani 701, intenzivna 194, umrli +221. Hospitalizirani in intenzivna bodo predvidoma sledili napovedni krivulji, umrli pa bodo predvidoma najprej nekoliko prehitevali napovedno krivuljo in jo nato počakali.

Ob predpostavki, da bodo ukrepi z 16.10. le delno prijeli, ukrepi z 20.10. pa polno ter uspeli zaustaviti širjenje epidemije (reprodukcijsko število pod 0,9), se nakazujejo naslednje maksimalne številke ob navedenih datumih:

  • 2637 dnevnih pozitivnih testov (z dnevno fluktuacijo do 5000) 29.10., potem počasen upad (včeraj 2718) (slika 1)
  • 813 hospitaliziranih 4.11., potem počasen upad (včeraj 828) (slika 2)
  • 216 na intenzivni negi 10.11., potem počasen upad (včeraj 220) (slika 2)

Bolj, ko bodo prijeli ukrepi z 16.10., nižje bodo te maksimalne številke, kar bomo lahko spremljali v naslednjih dneh.

V napovedi za pozitivne teste (slika 1) in bolnice (slika 2, slika 2b) smo predpostavili, da ukrepi (z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje) z 16.10. le delno primejo, da pa bodo ukrepi z 20.10. dovolj učinkoviti in bodo uspeli R spustiti na 0,9, do takrat pa bo epidemija sledila trenutni dinamiki z R=2,09 (pri tej vrednosti dobimo najboljše ujemanje s podatki) in 4 uvoženimi/dan. V tem primeru bo število dnevnih pozitivnih testov v prihodnjem obdobju fluktuiralo v območju od 500 do 4000 okoli trenutne povprečne vrednosti 2160, ki bo naraščala do 29.10, ko bo dosegla vrh pri 2637 (na sliki je zaradi sedemdnevnega povprečenja vrh že nekoliko prej, vrednost pa niža), in bo nato začela padati. V prognozi za bolnice je predstavljen tudi scenarij za primer, da ukrepi z 16.10. primejo (R=0,9), in scenarij, da dosedanji sprejeti ukrepi ne bodo prijeli (po 20.10. še naprej R=2,09). Pričakujemo, da bo vpliv ukrepov z 16.10. v naslednjih dneh naraščal in se bodo posledično maksimalne vrednosti napovedi zmanjševale. Bolnice se polnijo že preko ukrepov z 16.10., torej ti ukrepi žal niso dovolj prijeli. Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.

Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago), ki jih tedensko objavlja NIJZ. S slike 6 je razvidno, da naraščajo vse kategorije razen "povezani z importiranimi". Vse kategorije razen "importirani" in "povezani z importiranimi" naraščajo še vedno vse hitreje (krivulje se krivijo v smeri navzgor), kar nakazuje, da imamo eksponentno rast, kar je slabo.

Slika 1: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje.

Slika 2: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje.

Slika 2b:

 Slika 3:

 Slika 4: (Stanje 14.10.2020, zaradi preseženih kapacitet epidemiološke službe novejši podatki niso na razpolago)

 Slika 5: (Podatki o uvoženih od 11.10.2020 niso več na razpolago, zato je to zadnja slika, ki smo jo še pripravili ob predpostavki, da se po tem datumu uvoz ni spreminjal)

Slika 6: (Stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago)

 

NOVICE
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih Dr. Samir El Shawish z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je ...
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5 Dr. Andrej Prošek z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je v reviji »Journal of Nuclear Engineering ...
Mihael Boštjan Končar prejemnik Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani
Mihael Boštjan Končar je za magistrsko raziskovalno delo prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Nagrajeno delo je pripra...
mobile view