Ta stran uporablja piškotke (za prikaz videoposnetkov, zemljevidov in enostavno deljenje vsebine z drugimi).
Z nadaljevanjem ogleda te strani se strinjate z njihovo uporabo.
Z uporabo piškotkov se strinjam / želim več informacij / ne strinjam

 
logo JavnostPartnerjiMediji

Username: Password:

Projekcije širjenja COVID19 v Sloveniji

Napoved 30.9.2020

Misel tedna: Slovenci smo športni fenomen, bodimo tudi pri Covidu in pokažimo svetu, da znamo stopiti skupaj in virus premagati in biti najboljši.

Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.

Reprodukcijsko število R vztraja pri 1,3 (podvojitveni čas 18 dni ob 3 uvoženih/dan) in trenutno celo raste (ampak to so le fluktuacije), kar ne obeta nič dobrega. Učinki teh zadnjih ukrepov se naj bi vse močneje poznali po 26.9., vendar nič ne kaže na to, da bi uspeli R spustiti, kaj šele, da bi ga spustili pod potrebnih R<0,95 (pri 3 uvoženih/dan) za obvladovanje epidemije.

Ocenjeno sedemdnevno povprečje efektivnega reprodukcijskega števila je R_ef_7dni=1,33 (včeraj 1,29) s podvojitvenim časom 17,8 dni (včeraj 19,7 dni). Ocenjeno sedemdnevno povprečje reprodukcijskega števila je R_7dni=1,30 (včeraj 1,27). Sedemdnevno povprečje uvoženih pozitivnih testov je približno 3 uvožene/dan (prejšnji teden 2 uvožena/dan).

Analizo in napovedi smo pripravili za sledeči scenarij: R=1,3 (in 3 uvožene/dan), predpostavljeno je, da ukrepi z 19.9. niso učinkoviti, zato je R=1,3 tudi po tem datumu. V tem primeru bo število pozitivnih testov v prihodnjem obdobju fluktuiralo v območju od 50 do 300 okoli trenutne povprečne vrednosti 153, ki bo naraščala.

V prognozi za bolnice je predstavljena napoved z R=1,3 (in 3 uvoženi/dan) za primer, da sprejeti novi ukrepi niso učinkoviti (po 19.9. še naprej R=1,3), in za neverjeten primer, da bodo skupaj z dosedanjimi dovolj učinkoviti (po 19.9. optimistično R=0,9). Dodatno sta predstavljena še scenarija z R=1,5 in R=1,1 po 19.9. Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.

Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 27.9.2020), ki jih tedensko objavlja NIJZ. S slike 6 je razvidno, da narašča število pozitivnih testov v vseh kategorijah razen v kategoriji "povezani z importiranimi". Kategoriji »vsi« in »lokalni vir« naraščata spet vse hitreje (črna in rdeča krivulja se krivita v smeri navzgor), kar nakazuje, da imamo (verjetno) eksponentno rast, kar je slabo.

Iz tabele 1 (stanje 29.9.2020) je razvidno, da je smrtnost po starostnih kategorijah v drugem valu epidemije glede na pozitivne teste približno 50% manjša kot v prvem valu (upoštevali smo tipičen dvotedenski časovni zamik od pozitivnega testa do smrti), predvidoma zaradi boljšega zdravljenja.

Slika 1:

Slika 2:

 Slika 3:

 Slika 4:

 Slika 5:

Slika 6: (Stanje 20.9.2020)

Tabela 1: (Stanje 29.9.2020)

NOVICE
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih Dr. Samir El Shawish z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je ...
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5 Dr. Andrej Prošek z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je v reviji »Journal of Nuclear Engineering ...
Mihael Boštjan Končar prejemnik Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani
Mihael Boštjan Končar je za magistrsko raziskovalno delo prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Nagrajeno delo je pripra...
mobile view