Projekcije širjenja COVID-19 v Sloveniji
Napoved 2.11.2020
Uvod
Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.
Podatke pridobivamo od COVID-19 Sledilnika in se jim najlepše zahvaljujemo. Brez teh obsežnih kvalitetnih podatkov, ki jih vsakodnevno pretočimo v svoj model, se ne bi dalo napovedati nič pametnega, tako pa so naše napovedi izredno točne (z ozirom na področje napovedovanja razvoja epidemije).
Analiza stanja
Zaradi prehoda na nov režim testiranja reprodukcijskega števila R v prehodnem obdobju ne bo možno verodostojno izračunati na osnovi dnevnega števila pozitivnih testov, zato tako izračunanega R do nadaljnjega ne podajamo več, prav tako tudi ne s testi povezanih napovedi. Grobo ocenjen R na osnovi celostne slike je približno R=1,4, podvojitveni čas pa približno 15 dni, so pa negotovosti v tem obdobju prijemanja ukrepov zelo velike. Nakazuje se, da se rast epidemije umirja, nismo pa še prepričani. Ključno vprašanje je, ali je današnje veliko število na novo hospitaliziranih že vrh ali pa bo še naraščalo. Situacija se bo razjasnila v prihodnih dneh.
Ocenjen delež okuženih in kužnih je sledeč:
V prvem valu se je okužilo približno 1% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 300. prebivalec. V drugem valu se je do zdaj okužilo približno 7% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 14. prebivalec. Trenutno je delež kužnih približno 4,5% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 22. prebivalec. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno 8% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 13. prebivalec.
Napoved razvoja epidemije
Kot vedno smo prvi del napovedi preverjali s tem, kar že imamo v »čakalnici« (znano število pozitivnih testov v zadnjem obdobju po starostnih kategorijah, ki se bodo z določenim časovnim zamikom in deležem pojavili v bolnicah, na intenzivni in umrli), kjer imamo: hospitalizirani 832, intenzivna 206, umrli +287.
Ob predpostavki, da bodo ukrepi z 20.10. le delno prijeli, ukrepi z 26.10. pa polno ter uspeli zaustaviti širjenje epidemije (reprodukcijsko število pod 0,9), se nakazujejo naslednje maksimalne številke ob navedenih datumih:
- 986 hospitaliziranih 5.11., potem počasen upad (slika 2)
- 235 na intenzivni negi 14.11., potem počasen upad (slika 2)
V napovedi za bolnice (slika 2, slika 2b) smo predpostavili, da ukrepi (z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje) z 20.10. le delno primejo, da pa bodo ukrepi z 26.10. dovolj učinkoviti in bodo uspeli R spustiti na 0,9, do takrat pa bo epidemija sledila trenutni dinamiki z R=1,4 (ocena na osnovi celostne slike). Predstavljen je tudi scenarij za primer, da ukrepi z 20.10. primejo (R=0,9), in scenarij, da dosedanji sprejeti ukrepi ne bodo prijeli (po 26.10. še naprej R=1,4). Negotovost napovedi je v tem obdobju prijemanja ukrepov zelo velika. Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.
Slika 1: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje. Stara slika, glej obrazložitev zgoraj.
Slika 2: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje.
Slika 2b:
Slika 3: Stara slika, glej obrazložitev zgoraj.
Slika 4: (Stanje 14.10.2020, zaradi preseženih kapacitet epidemiološke službe novejši podatki niso na razpolago)
Slika 5: (Podatki o uvoženih od 11.10.2020 niso več na razpolago, zato je to zadnja slika, ki smo jo še pripravili ob predpostavki, da se po tem datumu uvoz ni spreminjal)
Slika 6: (Stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago)