Projekcije širjenja COVID19 v Sloveniji
Napoved 9.9.2020
Epidemija ni loterija, njen razvoj je predvidljiv, odvisen je od obnašanja nas in ostalih.
Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.
Ocenjujemo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 17 dni (včeraj 19 dni) in da sta tako reprodukcijsko kot efektivno reprodukcijsko število bistveno večje od 1, kar je slabo. Število pozitivnih testov bo v prihodnjem obdobju predvidoma fluktuiralo v območju od 15 do 90 (včeraj od 15 do 80) okoli trenutne povprečne vrednosti 47 (včeraj 44), ki bo počasi naraščala.
Ocenjeno sedemdnevno povprečje efektivnega reprodukcijskega števila je R_ef_7dni=1,33 (včeraj 1,30), podvojitveni čas 17,4 dni (včeraj 19,4 dni), slika 2. Ocenjeno sedemdnevno povprečje reprodukcijskega števila je R_7dni=1,23 (včeraj 1,19), slika 2. Sedemdnevno povprečje uvoženih testov je približno 5 uvoženih/dan (nimamo dnevnih podatkov), slika 1.
Epidemija bo začela pojenjati, če bo efektivno reprodukcijsko število R_ef<1, reprodukcijsko število ob predpostavljenih 4 uvoženih/dan pa R<0,85, kar lahko predvidoma dosežemo že z doslednim izvajanjem obstoječih blagih ukrepov..
Pri vseh napovedih smo predpostavili, da bomo imeli v prihodnjem obdobju 4 uvožene/dan (ocena) in R=1,23 (trenutno sedemdnevno povprečje), slika 1, slika 5.
Slika 5 prikazuje napoved hospitaliziranih do začetka oktobra ter tri scenarije razvoja epidemije za različne vrednosti R po 4.9., ko je bil sprejet ukrep obveznega nošenja mask. Namen napovedi za različne scenarije je, da se seznanimo s karakterističnimi časi. Glede na število pozitivnih testov je v zadnjem obdobju v drugem valu število hospitaliziranih in na intenzivni za približno 80% manjše kot v prvem valu, število umrlih pa kar za približno 90% manjše, predvidoma zaradi mlajše starostne strukture potrjeno okuženih in izboljšanega imunskega sistema vseh v poletnem času. ÄŒe se bo okužba prikradla v kakšen DSO, bo stanje bistveno slabše in bo treba narediti novo projekcijo z ustrezno slabšim potekom in izidom bolezni. Iz tabele 1 (stanje 27.8.2020) je razvidno, da je smrtnost v prvem in drugem valu epidemije glede na pozitivne teste primerljiva, kar pomeni, da virus ne slabi.
Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 6.9.2020), ki jih tedensko objavlja NIJZ. S slike 6 je razvidno, da narašča število pozitivnih testov v kategorijah: »neznani vir« in »lokalni vir«, število pozitivnih testov v ostalih kategorijah k sreči pada. Zaskrbljujoče je, da kategoriji »lokalni vir« in »neznani vir« naraščata vse hitreje (rdeča in siva krivulja se krivita v smeri navzgor, prav tako zelena krivulja vsote obeh), kar nakazuje, da imamo v teh segmentih (verjetno) eksponentno rast. Žal nimamo na razpolago dnevnih podatkov za bolj verodostojno oceno.
Slika 1:
Slika 2:
Slika 3:
Slika 4:
Slika 5:
Slika 6: (Stanje 6.9.2020)
Tabela 1: (Stanje 27.8.2020)