Projekcije širjenja COVID19 v Sloveniji
Napoved 13.9.2020
Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.
Modeliranje, analiziranje stanja in napovedovanje razvoja epidemije je v tem obdobju zaradi nenadne tako velike spremembe števila dnevnih testov izredno zahtevno.
Ocenjujemo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 20 dni in da sta tako reprodukcijsko kot efektivno reprodukcijsko število bistveno večje od 1, kar je slabo. Število pozitivnih testov bo v prihodnjem obdobju predvidoma fluktuiralo v območju od 30 do 180 okoli trenutne povprečne vrednosti 96, ki bo naraščala.
Reprodukcijsko število na osnovi epi modela je R=1,29 (sedemdnevno povprečje na osnovi podatkov je nižje, ker zaradi sedemdnevnega povprečja zaostaja in zato ni relevantno), slika 2. Ujemanje s podatki je bilo od 23.-31.8. dobro za R=1,14, od 1.9. naprej pa za R=1,29 (podvojitveni čas 20 dni pri 4 uvoženih/dan). Lahko, da je to povezano z začetkom šole, lahko je pa tudi le naključje. Brez upoštevanja vpliva povečanega števila opravljenih testov je od 1.9. ujemanje dobro za R=2,00 (podvojitveni čas 7 dni pri 4 uvoženih/dan). Sedemdnevno povprečje uvoženih testov je približno 4 uvožene/dan (ocena, ker se vrednosti za nazaj pogosto popravijo navzgor), slika 1.
Epidemija bo začela pojenjati, če bo reprodukcijsko število R ob predpostavljenih 4 uvoženih/dan manjše od 0,9, kar lahko predvidoma dosežemo že z doslednim izvajanjem obstoječih blagih ukrepov.
Pri vseh napovedih smo predpostavili, da bomo imeli v prihodnjem obdobju 4 uvožene/dan (ocena) in R=1,29 (trenutna vrednost na osnovi epi modela), slika 1, slika 5.
Slika 5 prikazuje napoved hospitaliziranih do začetka oktobra ter tri scenarije razvoja epidemije za različne vrednosti R po 4.9., ko je bil sprejet ukrep obveznega nošenja mask. Namen napovedi za različne scenarije je, da se seznanimo s karakterističnimi časi. Glede na število pozitivnih testov je v zadnjem obdobju v drugem valu število hospitaliziranih in na intenzivni za približno 80% manjše kot v prvem valu, število umrlih pa kar za približno 90% manjše, predvidoma zaradi mlajše starostne strukture potrjeno okuženih, obsežnejšega testiranja in izboljšanega imunskega sistema vseh v poletnem času. ÄŒe se bo okužba prikradla v DSO-je in tam širila, bo stanje bistveno slabše in bo treba narediti novo projekcijo z ustrezno slabšim potekom in izidom bolezni. Iz tabele 1 (stanje 27.8.2020) je razvidno, da je smrtnost v prvem in drugem valu epidemije glede na pozitivne teste primerljiva, kar pomeni, da virus ne slabi.
Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 6.9.2020), ki jih tedensko objavlja NIJZ. S slike 6 je razvidno, da narašča število pozitivnih testov v kategorijah: »neznani vir« in »lokalni vir«, število pozitivnih testov v ostalih kategorijah k sreči pada. Zaskrbljujoče je, da kategoriji »lokalni vir« in »neznani vir« naraščata vse hitreje (rdeča in siva krivulja se krivita v smeri navzgor, prav tako zelena krivulja vsote obeh), kar nakazuje, da imamo v teh segmentih (verjetno) eksponentno rast. Žal nimamo na razpolago dnevnih podatkov za bolj verodostojno oceno.
Slika 1:
Slika 2:
Slika 3:
Slika 4:
Slika 5:
Slika 6: (Stanje 6.9.2020)
Tabela 1: (Stanje 27.8.2020)