Projekcije širjenja COVID19 v Sloveniji
Napoved 20.9.2020
Misel tedna: Prosim, dosledno izvajajte obstoječe preproste samozaščitne ukrepe, da se nam ne bo več treba ukvarjati s Covidom in bodo lahko zdravstvo in gospodarstvo (skoraj) normalno delovali, mi pa (skoraj) normalno živeli.
Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.
Nakazuje se, da se je reprodukcijsko število R začelo zmanjševati, predvidoma zaradi osveščanja medijev o pomembnosti doslednega izvajanja samozaščitnih ukrepov, kar je zelo dobra novica. Ocenjeno reprodukcijsko število je R=1,4 (podvojitveni čas 15 dni ob 4 uvoženih/dan). Epidemija bo začela pojenjati, če bo R<0,9 (ob 4 uvoženih/dan), kar lahko predvidoma dosežemo že z doslednim izvajanjem osnovnih samozaščitnih ukrepov.
Analizo in napovedi smo pripravili za sledeči scenarij: R=1,4 (in 4 uvoženi/dan), po 19.9. zaradi sprejetih novih ukrepov optimistično predpostavljen R=0,9. V tem primeru bo število pozitivnih testov v prihodnjem obdobju fluktuiralo v območju od 40 do 200 okoli trenutne povprečne vrednosti 116, ki bo do 26.9. naraščala in se nato začela zmanjševati.
V prognozi za bolnice je predstavljena napoved z R=1,4 (in 4 uvoženi/dan) za primer, da bodo sprejeti novi ukrepi prijeli (po 19.9. optimistično R=0,9), in za primer, da ne bodo (R=1,4 tudi po 19.9). Dodatno sta predstavljena še scenarija z R=1,5 in R=1,0 po 19.9. Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.
Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 13.9.2020), ki jih tedensko objavlja NIJZ. S slike 6 je razvidno, da narašča število pozitivnih testov v kategorijah: »neznani vir« in »lokalni vir«, število pozitivnih testov v ostalih kategorijah k sreči pada. Zaskrbljujoče je, da kategoriji »lokalni vir« in »neznani vir« naraščata vse hitreje (rdeča in siva krivulja se krivita v smeri navzgor, prav tako zelena krivulja vsote obeh), kar nakazuje, da imamo v teh segmentih (verjetno) eksponentno rast (tudi če upoštevamo povečano število dnevno opravljenih testov). Žal nimamo na razpolago dnevnih podatkov za bolj verodostojno oceno.
Iz tabele 1 (stanje 18.9.2020) je razvidno, da je smrtnost v prvem in drugem valu epidemije glede na pozitivne teste primerljiva, kar pomeni, da virus ne slabi (upoštevali smo tipičen dvotedenski časovni zamik od pozitivnega testa do smrti).
Slika 1:
Slika 2:
Slika 3:
Slika 4:
Slika 5:
Slika 6: (Stanje 13.9.2020)
Tabela 1: (Stanje 18.9.2020)