logo JavnostPartnerjiMediji

Username: Password:

Projekcije širjenja COVID-19 v Sloveniji

Napoved 23.10.2020

Misel tedna: Pred nami je teden boja proti Covidu. Verjamem, da bomo zmagali, ker kadar je treba, znamo stopiti skupaj in sodelovati v skupno dobro.

Uvod

Uvodna pojasnila so podana tukaj. Za radovedne in željne znanja smo pripravili Malo šolo epidemije: epizoda 1, epizoda 2, epizoda 3.

Podatke pridobivamo od COVID-19 Sledilnika in se jim najlepše zahvaljujemo. Brez teh obsežnih kvalitetnih podatkov, ki jih vsakodnevno pretočimo v svoj model, se ne bi dalo napovedati nič pametnega, tako pa so naše napovedi izredno točne (z ozirom na področje napovedovanja razvoja epidemije).

Analiza stanja

Ocenjeno reprodukcijsko število R je 2,17 (podvojitveni čas dnevnih pozitivnih testov 6,3 dni ob 4 uvoženih/dan) in je nekoliko padlo, kar je dobra novica in nakazuje, da mogoče začenjajo prijemati ukrepi s 16.10., lahko je pa seveda tudi le statistična fluktuacija. Več bo znanega v prihodnjih dneh.

EDIT: Pravkar sem ob 13h izvedel, da je ostalo včeraj nepregledanih okoli 1000 brisov, kar pomeni okoli 250 pozitivih testov in bi bilo posledično včeraj okoli 1900 (1656 + 250) pozitivnih testov. To je zelo slabo, ker pomeni, da R še raste, namesto da bi padal. Posledično današnja izračunana reprodukcijska števila niso pravilna, so pa razlike majhne.

Virus je prvi obrambni zid ukrepov z 9.10. prebil, kot da ga ne bi bilo. Zdaj se je prebil že do naslednjega obrambnega zida, ki smo ga postavili z ukrepi 16.10. Upam, da bo zdržal. Ključen bo ta vikend, in če ga bomo uspeli ubraniti, smo zmagali, bo pa težko, ker se virus hitro razmnožuje in ga je vedno več. Zato se potrudimo in dosledno izvajajmo vse ukrepe, ker je to trenutno edino orožje, ki ga imamo v boju proti virusu. ÄŒe bo današnje dnevno število pozitivnih testov (število bo objavljeno jutri) manjše od 1900 bo R nekoliko padel, podvojitveni čas pa nekoliko narastel, sicer bo ravno obratno.

ÄŒe družba kot celota ne bomo uspeli bistveno zmanjšati širjenja Covida z odgovornim ravnanjem vseh, ne vidimo razloga, zakaj razvoj epidemije ne bi sledil predstavljenim neugodnim krivuljam. ÄŒe epidemije ne bomo uspeli sami pravočasno ustaviti, nas bo ustavila ona, kajti naraščajoče eksponentne funkcije se ne da premagati. Zato dosledno izvajajmo samozaščitne ukrepe, vsi in vedno. Epidemija bo začela pojenjati, če bo R manjši od 0,95 (ob 4 uvoženih/dan). ÄŒuvajte se, kajti verjetnost, da srečate kužno osebo, je velika. (slika 1, slika 3, slika 4, slika 5)

Ocenjeno sedemdnevno povprečje efektivnega reprodukcijskega števila je R_ef_7dni=2,17 (včeraj 2,20) s podvojitvenim časom dnevnih pozitivnih testov 6,3 dni (včeraj 6,2 dni). Ocenjeno sedemdnevno povprečje reprodukcijskega števila je R_7dni=2,17 (včeraj 2,20). Sedemdnevno povprečje uvoženih pozitivnih testov je približno 4 uvožene/dan (prejšnji teden isto). (slika 3, slika 4)

Ocenjen delež okuženih in kužnih je sledeč:
V prvem valu se je okužilo približno 1% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35% prebivalstva, par pomeni približno vsak 300. prebivalec. V drugem valu se je do zdaj okužilo približno 3% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 30. prebivalec. Trenutno je delež kužnih približno 2% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 50. prebivalec, in hitro raste. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno 4% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 25. prebivalec.

Napoved razvoja epidemije

Kot vedno, smo prvi del napovedi preverjali s tem, kar že imamo v »čakalnici« (znano število pozitivnih testov v zadnjem obdobju po starostnih kategorijah, ki se bodo z določenim časovnim zamikom in deležem pojavili v bolnicah, na intenzivni in umrli), kjer imamo: hospitalizirani 470, intenzivna 129, umrli +137. Hospitalizirani in na intenzivni bodo predvidoma najprej nekoliko zaostajali za napovedjo in nato nadoknadili, umrli pa naj bi ves čas približno sledili napovedni krivulji.

Ob (optimistični) predpostavki, da ukrepi 16.10. polno primejo in zaustavijo širjenje epidemije (reprodukcijsko število pod 0,9), se nakazujejo naslednje maksimalne številke ob navedenih datumih:

  • 1832 dnevnih pozitivnih testov (z dnevno fluktuacijo do 2500) 25.10., potem počasen upad (včeraj 1832, 25.10.) (slika 1) (opomba: prešli smo na 10-dnevni zamik med ukrepom in vplivom na test, tako kot v prvem valu, prej 7-dnevni zamik v drugem valu)
  • 614 hospitaliziranih 1.11., potem počasen upad (včeraj 673, 4.11.) (slika 2) (opomba: nadgradili smo model)
  • 181 na intenzivni negi 7.11., potem počasen upad (včeraj 175, 7.11) (slika 2) (opomba: nadgradili smo model)

Kriteriji za 3. paket rdečega seznama ukrepov v 2. valu bodo predvidoma preseženi ob sledečih datumih:

  • >360 hospitaliziranih: že preseženo 23.10. (slika 2)
  • >60 na intenzivni: že preseženo 22.10. (slika 2)

V napovedi za pozitivne teste (slika 1) in bolnice (slika 2, slika 2b) smo predpostavili, da ukrepi (z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje) z 9.10. ne bodo uspeli zmanjšati R, da pa bodo ukrepi z 16.10. dovolj učinkoviti in bodo uspeli R spustiti na 0,9, do takrat pa bo epidemija sledila trenutni dinamiki z R=2,19 (pri tej vrednosti dobimo najboljše ujemanje s podatki) in 4 uvoženimi/dan. V tem primeru bo število dnevnih pozitivnih testov v prihodnjem obdobju fluktuiralo v območju od 300 do 2500 okoli trenutne povprečne vrednosti 1354, ki bo naraščala do 25.10., ko bo dosegla vrh pri 1832 (na sliki je zaradi sedemdnevnega povprečenja vrh že nekoliko prej, vrednost pa niža), in bo nato začela padati. V prognozi za bolnice je predstavljen tudi scenarij za primer, da ukrepi z 16.10. ne bodo prijeli, da pa bodo prijeli ukrepi z 20.10. (po 20.10. R=0,9, do takrat R=2,19), in scenarij, da dosedanji sprejeti ukrepi ne bodo prijeli (po 20.10. še naprej R=2,19). Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi.

Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago), ki jih tedensko objavlja NIJZ. S slike 6 je razvidno, da naraščajo vse kategorije razen "povezani z importiranimi". Vse kategorije razen "importirani" in "povezani z importiranimi" naraščajo še vedno vse hitreje (krivulje se krivijo v smeri navzgor), kar nakazuje, da imamo eksponentno rast, kar je slabo.

Slika 1: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje.

Slika 2: Z "ukrepi" so mišljeni ukrepi in njihovo izvajanje.

Slika 2b:

 Slika 3:

 Slika 4: (Stanje 14.10.2020, zaradi preseženih kapacitet epidemiološke službe novejši podatki niso na razpolago)

 Slika 5: Podatki o uvoženih od 11.10.2020 niso več na razpolago, zato je to zadnja slika, ki smo jo še pripravili ob predpostavki, da se po tem datumu uvoz ni spreminjal.

Slika 6: (Stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago)

 

NOVICE
Pristop hitre Fourierjeve transformacije v modelu kristalne plastičnosti z gradientom deformacije: Regularizacija lokalizirane deformacije in velikostni učinek
Pristop hitre Fourierjeve transformacije v modelu kristalne plastičnosti z gradientom deformacije: Regularizacija lokalizirane deformacije in velikostni učinek Amirhossein Lame Jouybari, dr. Samir El Shawish in dr. Leon Cizel...
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih
Razširjanje porazdelitev medkristalnih normalnih napetosti z uporabo simetrij v linearno-elastičnih polikristalnih materialih Dr. Samir El Shawish z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je ...
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5
Analiza popolne izgube napajalne vode v tlačnovodnem reaktorju s programom RELAP5 Dr. Andrej Prošek z Odseka za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan« je v reviji »Journal of Nuclear Engineering ...
Mihael Boštjan Končar prejemnik Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani
Mihael Boštjan Končar je za magistrsko raziskovalno delo prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Nagrajeno delo je pripra...
mobile view